İlçe Ekonomisi

İlçe Ekonomisi

İlçemiz halkının % 80’i tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır.

İlçe topraklarının % 35’inde değişik biçimlerde küçük işletmeler halinde aile ziraatı yapılmaktadır.

Bunun yanında son yıllarda özellikle endüstri bitkileri (şeker pancarı,  ay çiçeği, kavun, karpuz) gibi ürünler gittikçe önem kazanmaktadır. Ticari maksatla özellikle Çaybağı ve civar köylerde domates, biber, v.s sebzecilik yapılmaktadır.Halkın geriye kalan % 20’si yurtdışında çeşitli ülkelerde işçi olarak çalışmaktadır. Yurtdışında çalışmakta olan işçilerin İlçenin kalkınmasında özellikle konut alanında büyük katkısı olmuştur. İlçe genelinde susuz tarım yapılmakta olup, İlçe Merkezi ve köylerinde 1992 yılında Palu-Kovancılar Sulama Projesinin bitirilmesi ile sulu tarıma başlanılmıştır. Bu da İlçe ekonomisini olumlu yönde etkilemiştir.
İlçemizdeki toplam arazi varlığının 400.000 dekarlık alanında tarım yapılmakta olup, bu arazinin ancak % 5’i gibi küçük bir oranında sulu tarım yapılabilmektedir. İlçemizde tarım alanları ekimini daha ziyade Hububat ve Pancar ekimi ağırlıklı olup, Hayvancılığın temel direği olan Yem Bitkilerinin ekimi teşvik edilmektedir.Elazığ’ın en büyük sanayi kuruluşu olan Ferrokrom Fabrikası İlçemiz Yarımca köyünde faaliyet göstermektedir. İlçe Merkezi, Doğu Anadolu Bölgesinin batısında Elazığ-Bingöl ve Elazığ-Tunceli karayollarının birleştiği önemli bir kavşak noktasında bulunmaktadır. İlçeye bağlı ulaşımı olmayan köy ve mezramız yoktur. İlçemizde Telefon altyapısı olmayan köy bulunmamaktadır 

Kovancılar Belediyesi

Kovancılar Belediyesi'ne ait kurumsal bilgilerin, güncel haber, duyuru, galeri, video, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Kovancılar Belediyesi

Çarşı Başı, İlhami Ertem Cd., 23000 Kovancılar/Elazığ
23000 Kovancılar / Elazığ